USG jamy brzusznej

      Brak komentarzy do USG jamy brzusznej

Rejestracja: 44 631 80 20

Zapisy: osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 – 18.00

Lekarz wykonujący badanie:

1. lek. med. Katarzyna Afshari – pediatra oraz lekarz medycyny rodzinnej
Wtorek – 8.00 – 10.00
Piątek – 8.00 – 10.00

2. lek. med. Paweł Wilk – nefrolog , lekarz chorób wewnętrznych
Środa – 12.00 – 14.00.

Badanie jest nieinwazyjne, a pomaga odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę tych organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Badanie to nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego (jak ma to miejsce np. w przypadku RTG jamy brzusznej). USG jamy brzusznej jest wykonywane w czasie rzeczywistym i już w jego trakcie można rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. W USG jamy brzusznej można nie tylko ocenić organy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki, ale również przepływ w naczyniach, które je odżywiają lub są głównymi naczyniami organizmu ludzkiego (aorta brzuszna). Służy temu tzw. badanie Dopplerowskie.

Przygotowanie do badania:
• 2-3 dni przed badaniem USG należy zażywać Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie, po 2 kapsułki po posiłku. Leki te można kupić w aptece bez recepty, mają za zadanie zniwelować wzdęcia
• dzień przed badaniem nie powinno się spożywać ciężkostrawnych pokarmów oraz wzdymających, gazowanych napojów. Zaleca się spożycie ostatniego posiłku nie później niż po godzinie 19-stej
• osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające — jednak nie później niż 24 godziny przed badaniem
• na badanie należy zgłosić się na czczo chyba, że badanie jest po południu, wtedy wystarczy 5 godzin przed badaniem nic nie jeść i nie pić
• przed badaniem należy wypróżnić się.
W dniu USG jamy brzusznej najlepiej załóż wygodne, luźne, niekrępujące ruchów ubranie. Przed rozpoczęciem USG lekarz może poprosić Cię o zdjęcie lub podciągnięcie ubrania do góry w celu odsłonięcia badanej okolicy. Konieczne może się również okazać zdjęcie biżuterii (np. kolczyka w pępku).

Jeśli w ciągu 2 dni poprzedzających ultrasonografię wykonywano u Ciebie badania obrazujące górny odcinek przewodu pokarmowego z użyciem środka kontrastującego (np. barytu), poinformuj o tym lekarza, który będzie robił USG jamy brzusznej. Baryt może nadal znajdować się w Twoim przewodzie pokarmowym, poprzez co utrudni lub nawet uniemożliwi prawidłowe uwidocznienie narządów.

W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się strukturę następujących organów wewnętrznych: nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, aorty brzusznej oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej.

Dzięki USG można ustalić przyczynę: bólów brzucha, wzdęć, zaburzeń czynności wątroby, powiększenia narządów wewnętrznych wyczuwanych podczas badania palpacyjnego przeprowadzanego przez lekarza.

W USG jamy brzusznej można wykryć: obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach, tętniaka aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego, wodonercze, powiększenie śledziony.

W badaniu Dopplerowskim można stwierdzić:
• obecność przeszkody w przepływie krwi (np. zakrzep),
• zwężenie światła naczynia (który może wynikać z obecności blaszki miażdżycowej),
• guz oraz wrodzone nieprawidłowości.