USG (ultrasonografia) — to nieinwazyjna, bezbolesna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz przykłada głowicę do ciała i wykonuje ruchy, dzięki którym obserwuje zmieniający się obraz na monitorze. Na tej podstawie stawia diagnozę. Pacjent otrzymuje wynik w dniu jego wykonania.

W SP ZOZ wykonujemy:

Echokardiografia serca

Echokardiografia (echo serca) - to metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków (USG). Echokardiografia to badanie nieinwazyjne, które pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca. Wskazaniem do badania echa serca są poważne choroby, jak choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) , zawał mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, choroba zakrzepowo-zatorowa i inne.

Czytaj więcej...

USG tętnic

Wskazania do badania USG tętnic kończyn: miażdżyca w obrębie kończyn górnych lub dolnych, stan po urazie naczyń, ból kończyn, drętwienie, parestezje, marznięcie kończyn, złe gojenie się ran na kończynach, kontrola po zabiegu rekonstrukcji naczyń lub wszczepieniu graftu

Czytaj więcej...

USG żył koniczyn dolnych

W badaniu USG Doppler żył można ocenić wydolność żył głębokich i powierzchniowych. Pozwala ono wykryć zakrzepicę, sprawdzić zastawki żylne.

Czytaj więcej...

USG sutka

Badanie USG sutka służy do oceny struktury gruczołu sutkowego, obecności ewentualnych zmian patologicznych oraz szerokości przewodów mlekowych. Badanie pozwala rozpoznać torbiele i włókniakogruczolaki. USG sutka zwykle jest badaniem uzupełniajacym mammografię lub badaniem stosowanym u młodych kobiet, u których duża gęstość tkanki gruczołowej utrudnia ocenę mammograficzną.

Czytaj więcej...

USG ciąży

Celem badania jest ocena rozwoju ciąży. Badanie wykonywane jest zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Czytaj więcej...

USG ginekologiczne

Celem ginekologicznego badania usg jest wykrywanie nieprawidłowości w budowie narządu rodnego oraz diagnostyka dolegliwości.

Czytaj więcej...

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.

Czytaj więcej...

USG jamy brzusznej

Badanie jest nieinwazyjne, a pomaga odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę tych organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry

Czytaj więcej...

Tuesday the 24th. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczercowie, ul. Mickiewicza 39B, 97-420 Szczerców